Írta: Francesco Ricossa atya. Sodalitium 60 IT – 59 FR
Az utóbbi években egyre inkább elterjedt szabadkőműves gyakorlat a hamvasztás, azaz az emberi holttest tűzzel vagy nagy hővel történő erőszakos megsemmisítése. Ezért nem csak időszerű, hanem szükséges emlékeztetnünk olvasóinkat a katolikus egyház fegyelmi előírására, amelyet a XV. Benedek által 1917 – ben kihirdetett Egyházi Törvénykönyv kodifikált, és amely – tekintettel az Apostoli Szék formális megüresedésére – ma is érvényben van.
Az Egyház törvénye kifejezetten tiltja a következő cselekedeteket:
-
a holttest hamvasztása,
-
formálisan együttműködés a hamvasztásban,
-
utasítás kiadása saját vagy más holttestének hamvasztására,
-
tagság olyan társaságban, amelynek tagjai kötelezik magukat saját és a hatáskörükben álló személyek testének hamvasztására,
-
szentségi feloldozás olyan személynek, aki elrendelte teste hamvasztását, és aki nem kívánja ezt a rendelkezést visszavonni; tilos ugyanennek a személynek halála után egyházi temetést adni (1203. kánon; 1240. kánon 1. § 5. pont; 2339. kánon).
A Jótanács Anyja Intézet betartja e jogszabályokat.
Tíz ok (a sok közül) a hamvasztás ellen
Az Egyház a holttest hamvasztását „barbár gyakorlatnak tartja, amely nemcsak a halottak teste iránti keresztény kegyességgel, hanem a természetes kegyességgel is ellenkezik, és amelyet az Egyház kezdettől fogva állandóan tiltott” (a Szent Offícium Szent Kongregációjának utasítása, 1926. június 19.). Álljon itt néhány ok, amelyek miatt a holttest hamvasztása nem helyénvaló eljárás.
-
A mi Urunk Jézus Krisztus maga is temetkezni kívánt (Jn 19,40), az egybehangzó régi hagyomány szerint.
-
A hamvasztás látszólag azt jelenti, hogy a testek örökre feloldódnak és szétszóródnak, míg a temetés ellentétes rítusa az alvással egyenlővé tett halál gondolatával társul (Jn 11,11-39), és jobban kifejezi a végső feltámadásba vetett keresztény hitet.
-
A temetés a keresztény és biblikus szimbólumot tükrözi, miszerint a test magnak tekintetik, amely új életet szül: „hacsak a földbeesett gabonaszem el nem hal, egymaga marad; ha pedig elhal, sok termést hoz.” (Jn 12,24; lásd még 1Kor 15,36-44).
-
Az Egyház egész liturgiája tiszteletben részesíti az elhunyt testét, amely a Szentlélek temploma volt, és arra rendeltetett, hogy feltámadjon a halálból, míg a hamvasztás erőszakosan megsemmisíti a tűzben, ami az örök tűz jelképe.
-
Az Egyház mindig is gyakorolta a szentek ereklyéinek tiszteletét, míg a tűzzel való büntetést a meg nem tért eretnekek testének tartotta fenn.
-
Már az első keresztények is visszarettentek ettől a pogány Minucius Felix tanúsága szerint. A keresztények, írja, „execrantur rogos, et damnunt ignium sepulturas” („megvetik az égetést, és elítélik a tűzzel való temetést.” – a ford.)
-
Ahol az evangélium elterjedt, ott a hamvasztás eltűnt.
-
A hamvasztást az Egyház ellenségei vezették be újra, először a francia forradalommal, majd a XIX. században, a test feltámadásának tagadása céljával, az Egyház ellen harc részeként.
-
A szabadkőműves szekta az, amely a hamvasztó társaságokat támogatta és támogatja.
-
Ugyanez a szekta követelte és érte el (VI. Pál alatt) a hamvasztás elleni egyházi törvény módosítását, ami a neomodernisták újabb engedménye volt az Egyház ellenségeinek.
Szabadkőművesség és hamvasztó társaságok 1
Akik ma is hamvasztást szeretnének, a legközelebbi hamvasztási társasághoz fordulnak. Ezeknek a
társaságoknak különböző honlapjain – még ha említést is tesznek történelmükről – soha nem esik szó a szabadkőművességről. A különböző hamvasztó társaságok „alapító atyáinak” nevét azonban megemlítik. Lássuk, kik voltak ők.
Miután a francia forradalom idején (1797. november 11-én az ötszázak tanácsának törvényjavaslatával) kísérletet tettek a hamvasztás bevezetésére, egészen a XIX. század második feléig kellett várnunk a tevékeny hamvasztási mozgalom megszületésére, mégpedig Olaszországban. A legrégebbi olaszországi hamvasztó társaság a milánói, amely 1876-ban alakult. Röviddel ezután különböző hamvasztó társaságok indultak, különösen az ország északi részén: 1881-ben Páviában, 1882-ben Torinóban, Livornóban, Firenzében és Velencében, 1889-ben Bolognában, 1897-ben Genovában stb. Az engedélyt megadó egészségügyi törvény 1888-ból származik (a szabadkőműves Crispi-kormány idején), míg Franciaországban egy hasonló törvény az előző évből származik.
Álljon itt azonban még néhány név. Milánóban a holttestek hamvasztásának támogatói (a So.crem honlapja szerint) Malachi de Cristoforis, Gaetano Pini, Giuseppe Mussi, Agostino Bertani… és maga a társaság büszkélkedhet Giuseppe Garibaldi levelével, amelyben „a két világ hőse” azt írja, hogy tagja a hamvasztó társaságnak. Mindannyian a kor kiemelkedő politikai személyiségei. De nem csak a politikában tevékenykedtek… Giuseppe Mussi ugyanis 1885 és 1886 között az Olasz Szimbolikus Rítus (RSI) Nagypáholyának Serenissimo elnöke volt: őt Gaetano Pini követte. Malachi De Cristoforis a Grand Orient Rendtartományi Tanácsának volt tagja; Agostino Bertani a Grand Orient Italia Propaganda páholyának; ami pedig Garibaldit illeti, senki nem tudja, hogy ő volt az olaszországi Grand Orient nagymestere. Ambrogio Viviani A lombard szabadkőművesség története című művében (Bastogi, 1992, 118. o.) a következőket írja: „A szabadkőművesek ebben az időszakban többek között a hamvasztás területén tevékenykedtek (…). Milánóban 1876-ban Malachia de Cristoforis, Gaetano Pini, Giuseppe Polli, Giovanni Sacchi, Giuseppe Pozzi kezdeményezésére alakult meg a Hamvasztó Társaság; a következő években Cremona és Brescia (1883), Varese (1884), Mantova (1888), Bergamo és Monza (1886) hamvasztó társaságai is létrejöttek. A milánói »krematórium templomot« 2 a testvérek munkájának köszönhetően 1884-ben avatták fel”. Menjünk tovább Livornóba. A Krematórium Társaság az Olasz Szimbolikus Rítus Legszentségesebb Nagypáholyának egyfajta másolata volt. A két egyesület élén Carlo Meyer és Federico Wasmuth állt, mindketten az RSI Legszentségesebb Nagypáholyának elnökei, valamint Alceste Cristofanini, az RSI és a Nagy Orient tiszteletbeli nagymestere. Torinó sem marad el emögött. A helyi So.crem említi Dr. Jacob Moleschott nevét, de elmulasztja megírni, hogy ő is szabadkőműves testvér volt, akárcsak a másik két pionír és izraelita hittestvér, Cesare Goldmann 3 és Luigi D’Ancona. A Subalpine Socrem első három elnöke mind jeles kőműves volt: Ariodante Fabretti, karbonári, 4 tagja a „Giovane Italia” mozgalomnak, 5 de a Legfelsőbb Tanácsnak is a skót rítus szerinti 33. fokozatban; Tommaso Villa (aki a Királyi Kamara elnöke és a Királyság szenátora volt) és Luigi Pagliani. És még folytathatnánk…
Mindezek a nevek megtalálhatók a szabadkőművesség történetéről szóló kötetekben, például A. A. Mola művében (szerk. Bompiani, 1976). Manapság – a katolikusokat megnyugtatandó – a hamvasztó társaságok VI. Pálra hivatkoznak, 6 de a valóságban a légkör még mindig az egykori idők hangulatát idézi, amikor a hamvasztási szertartásokkal (és most a „krematórium templomban” lévő „búcsúszobákkal”) a katolicizmus szertartásait felváltó egyfajta „laikus halált” akartak létrehozni. Az Exit-Italia, az eutanázia-egyesület büszkén hirdeti együttműködését az U.A.A.R.-ral (Racionalisták, Kételkedők és Ateisták Szövetsége) és a So.cremával (Hamvasztó Társaság). Nincs új a Nap alatt…
Jegyzetek
1 A cikk eredetije olasz olvasókhoz szól, így a következőkben igen részletesen tekinti át a hamvasztás olaszországi elterjesztését. Mindazonáltal a magyar olvasó is levonhat értékes tanulságokat az itt közöltekből. [– a ford.]
2 Olaszul a hamvasztóházat „il tempio crematorio” szóval jelölik, ami szó szerint krematórium-templomot jelent. Magyarul ez a kifejezés nem használatos. [– a ford.]
3 Ugyanaz a Cesare Goldmann lehet, aki szintén izraelita szabadkőműves volt; finanszírozta az Il Popolo d’Italia-t, és az 1919. március 23-i történelmi gyűlés céljára az újonnan született Fasci di combattimento rendelkezésére bocsátotta a Milánói Ipari és Kereskedelmi Szövetségnek a Piazza San Sepolcro 9. szám alatt található csarnokát.
4 Az ún. karbonárik titkos olasz politikai szervezetet alkottak a XIX. század elején Itália egyesítésének céljával. [– a ford.]
5 A „Giovane Italia” (Ifjú Olaszország) olasz politikai mozgalom volt, amelyet a szabadkőművességhez kötődő Giuseppe Mazzini alapított 1831-ben az egységes olasz köztársaság létrehozására fegyveres felkelés útján. [– a ford.]
6 A hamvasztás hívei (a katolikusok meggyőzésére) természetesen idézik azokat a szavakat, amelyek szerint a hamvasztás önmagában nem rossz, és már semmiképpen sem tilos. Kihagyják azonban a szöveg másik részét, amely még mindig emlékeztet arra, hogy „az Egyház mindig is arra törekedett, hogy a holttestek eltemetésére buzdítson, egyrészt azáltal, hogy ezt a cselekményt olyan rítusokkal veszi körül, amelyek szimbolikus és vallási jelentőségét hivatottak hangsúlyozni, másrészt pedig azáltal, hogy kánoni büntetést szab ki azokra, akik az ilyen üdvös gyakorlat ellen cselekszenek (…). Nagy gondot kell fordítani arra, hogy a hívek holttestének eltemetési szokása hűségesen megmaradjon; ezért az ordináriusok megfelelő utasításokkal és figyelmeztetésekkel gondoskodjanak arról, hogy a keresztény nép kerülje a holttestek elhamvasztását (…)”. Falra hányt borsó, amit előre lehetett és kellett is volna látni! Az 1963-as dekrétumból csak annyi maradt, hogy – mint mondják – „az Egyház már nem tiltja a hamvasztást”! A csapást már jókor előkészítették: erről tanúskodik Bruno B. Heim püspök, Angelo Giuseppe Roncalli nuncius (a későbbi XXIII. János) munkatársa a párizsi nunciatúrán, aki azt írja, hogy Marsaudon báró, Roncalli atya barátja „azért jött (hozzá), hogy a hamvasztási tilalom eltörlését javasolja; szerinte ennek semmi köze a szabadkőműves ideológiához” (in Controrivoluzione, 67-68/2000, 28. o.). Be kár, hogy Marsaudon az Ősi és Elfogadott Skót Rítus Franciaországi Legfelsőbb Tanácsának államminisztere volt…