Magunkról

1985 decemberében négy olasz pap kilépett a Lefebvre püspök által vezetett Szent X. Piusz Papi Testvérületből, és Torinóban megalapították a Jó Tanács Anyja Intézetet (Istituto Mater Boni Consilii).

1985 decemberében négy olasz pap kilépett a Lefebvre püspök által vezetett Szent X. Piusz Papi Testvérületből, és Torinóban megalapították a Jó Tanács Anyja Intézetet (Istituto Mater Boni Consilii).

Az Intézetről

Az Intézet nem egyházi rend, hanem a Szent X. Piusz pápa féle Egyházi Törvénykönyv 707. kánonja értelmében a hívek egyesülete, más néven sodalitium. Az istentisztelet, a szeretet és ájtatosság munkájának támogatására hoztuk létre: az Egyház e szervezeteket mindig is jóváhagyta. Az Intézet tehát nyitva áll minden katolikus előtt, legyenek bár férfiak vagy nők, klerikusok vagy laikusok.

Céljaink

A szentmiseáldozat bemutatásával az Intézet papjai Istennek kívánják visszaadni a neki járó dicsőséget; az Intézet e zavaros időkben eszköz kíván lenni, hogy kitarthassunk az Isten által kinyilatkoztatott és a Katolikus Egyház tévedhetetlen tanítóhivatala által elénk adott hitletéteményhez való teljes hűségben. Az Intézet további céljai közé tartozik a Szűzanya iránti tisztelet terjesztése, különösen a Jó Tanács Anyja néven; a helyes tanítás megismertetése, különös tekintettel a mai teológiai problémákra; valamint az ebből következő harc a katolikus hittel ellentétes eretnekségek ellen; a papság szellemi, lelki és fegyelmi képzése, valamint az irgalmasság lelki és testi cselekedeteinek gyakorlása. Szellemiségünket jelmondatunk foglalja össze: „Deo gloria, Ecclesiae fidelitas, nobis sanctitas, proximo caritas” – „Dicsőség Istennek, hűség az Egyházhoz, megszentelődés mindannyiunknak, szeretet felebarátunk felé”.

Az Intézet és az Egyház

Intézetünk minden tagja hűséges és engedelmes gyermeke a Jézus Krisztus által alapított egy, szent, katolikus és apostoli Egyháznak, amelynek látható feje Szent Péter és törvényes utóda, a római pápa. Jelenleg az Intézetet az egyházi hatóságok kánonilag még nem hagyták jóvá illetve nem állították fel a II. vatikáni zsinat utáni egyházi hatalmi helyzet miatt. Minden tagja azonban előzetesen aláveti magát az Egyház törvényes hatósága által róluk és egyesületükről hozott bármilyen döntésnek.

Az Intézet és a II. vatikáni zsinathoz kötődő válság

Michel-Louis Guérard des Lauriers o.p.

Mindenki számára látható az a sajnálatos tény, hogy az Egyház az Úr által megjövendölt viharok egyikén megy keresztül, amely egyúttal a legszörnyűbb talán kétezer éves történelmében. Az Intézet álláspontja szerint ennek a válságnak az eredete a II. vatikáni zsinat. E szinódus tanítása a püspöki kollegialitásról, a vallásszabadságról, az ökumenizmusról illetve a nem katolikusok Krisztus misztikus testéhez való tartozásáról, a nem keresztény vallásokról, különösen a zsidóságról, az Egyház és a modern világ közötti kapcsolatról stb. ellentmondásban van a Tanítóhivatal, a pápák és az egyetemes zsinatok tanításával. A liturgia, különösen a szentmise és az egyházjog reformja káros a lelkekre, bátorítja a protestáns eretnekséget, és esetenként törvényesnek nyilvánítja azt, amit az isteni törvény tilt (mint például a szent dolgokban való közösség az eretnekekkel). Mindez nem jöhet a Szentlélek által vezetett katolikus Egyháztól és Péter törvényes utódjától, aki a tévedhetetlenség karizmájával van felruházva. Az Intézet, szembesülve ezzel a példátlan válsággal, amely szükségszerűen érinti azokat, akik jóváhagyták a zsinati dokumentumokat és a későbbi reformokat, belátja, hogy nem fogadhatja el ezeket az új tanokat, amelyek ellentétesek a hittel és az erkölccsel, de nem is buzdíthatja a híveket engedetlenségre az egyház törvényes tekintélyével szemben. Ezért a Cassiciacum-tézis néven ismert teológiai álláspontot követve (amely nevét a publikáló teológiai folyóiratról kapta) az Intézet a néhai dominikánus teológus, Guérard des Lauriers álláspontját követi. Az Aquinói Szent Tamás Pápai Akadémia tagja és a Lateráni Pápai Egyetem illetve a franciaországi domonkos Saulchoir egykori professzora szerint VI. Pál és utódai – bár kánonjogilag pápává választották őket – nem rendelkeznek pápai hatalommal. Skolasztikus kifejezéssel élve (Aquinói Szent Tamás XV. századi nagy kommentátorának, Kajetán bíborosnak Bellarmin Szent Róbert által átvett megkülönböztetése szerint) ők materiálisan pápák, de formálisan nem; mivel azáltal, hogy nem az Egyház javát szolgálják és tévedést, eretnekséget tanítanak, semmiképpen sem kaphatják meg Krisztustól az Egyház kormányzására, tanítására és megszentelésére vonatkozó hatalmat, hacsak előbb vissza nem vonják tévedéseiket.

Tevékenységünk

Mindaz, amit a katolikus papok és hívek mindig is tettek, különös tekintettel az alábbiakra:

  • A szentmise bemutatása, a pápa nevének kihagyásával a mise kánonjából a Sede Vacante rubrikák előírásai szerint. Az Intézet papjai kizárólag a Szent V. Piusz által kihirdetett és a Szent X. Piusz által megreformált Missale Romanum szerint celebrálják a szentmisét. Jelenleg Olaszországban húsz különböző helyszínen (köztük Rómában), Franciaországban hét helyszínen, Belgiumban kettő, Hollandiában kettő, Németországban, Svájcban, Ausztriában és Magyarországon egy-egy helyen mutatnak be misét.

  • Papképzés a Szent Péter mártírnak szentelt szeminárium létrehozásával Verrua Savoyában, Carbignanóban Torinó mellett, ahol az Intézet székhelye is található. Hat másik házunk van: Romagnában egy, Franciaországban kettő, és Belgiumban, Németországban és Magyarországon is egy-egy.

  • Lelkivezetés Loyolai Szent Ignác lelkigyakorlatai által és gyalogos zarándoklatok szervezésével Osimóból Loretóba. https://www.sodalitium.biz/category/fotogallery/

  • Az ifjúság keresztény nevelése fiúk és lányok számára szervezett szünidei táborok révén (az Eucharisztikus keresztes hadjárat módszere szerint), valamint a serdülők számára szervezett táborok által.

  • Szellemi továbbképzés a Sodalitium című folyóiraton keresztül [ANGITFR], továbbá nyilvános előadások illetve a Sodalitium Kulturális és Könyvkiadó Központ (loc. Carbignano 36, 10020 Verrua Savoia, Torino) által kiadott könyvek révén.

  • Jótékonyság a szegények, rászorulók, különösen a nagycsaládosok felé, együttműködve a Mater Boni Consilii Onlus Egyesülettel.