V prosinci roku 1985 čtyři italští kneží, až do té doby členové Kněžského bratrstva svatého Pia X., vystoupili z tohoto náboženského sdružení Monsignora Marcela Lefebvreho a založili Institut Mater Boni Consilii v Turíně.
Zaměření Institutu
Institut není náboženským řádem, nýbrž, podle ustanovení 707 kodexu kanonického práva (pius-benediktinského), je sdružením neboli spolkem věřících, ustanoveným za účelem snažšího vykonávání milosrdných, dobročinných a zbožných skutků v souladu s náboženským kultem, činností odedávna schválenou církví. Sdružení je proto otevřeno katolickým věřícím obou pohlaví, ať se jedná o osoby klerikální či laické.
Smysl činnosti Institutu
Sloužením obřadu Mše Svaté hodlají kněží sdružení v Institutu vzdát hold a slávu Pánu Bohu, jimiž jsme mu povinnováni; pro všechny své členy chce pak Institut v těchto časech plných dezorientace představovat nástroj, s jehož pomocí vytrvat v absolutní věrnosti při uchování víry jakožto Božího odkazu a neomylného magisteria katolické církve. Dalšími cíly Institutu jsou pak šíření uctívání Panny Marie, zejména z jejího titulu Matky Boží Dobré Rady (Mater Boni Consilii); dále šíření pravdivé doktríny, věnujíce zvláštní pozornost soudobým teologickým problémům, z čehož přímo vyplývá boj proti bludům a herezím, které jsou v protikladu ke katolické víře; intelektuální, duchovní a disciplinární vzdělávání kněží; milosrdné skutky duchovní a tělesné. Celkový charakter Institutu je možné vyjádřit jeho mottem: Sláva Bohu, věrnost Církvi, svatost pro nás, milosrdenství k bližnímu.
Všichni členové Institutu jsou a hodlají nadále zůstat věrnými a poslušnými syny a dcerami církve svaté, katolické, apoštolské a římské, ustanovené Ježíšem Kristem, jejíž viditelnou hlavou je svatý Petr a jeho legitimní nástupci, římští papežové. V důsledku aktuální situace pravomoci v církvi po druhém vatikánském koncilu nebyl ještě Institut právně schválen a zřízen církevními orgány. Všichni členové Institutu se však předem podřizují jakémukoliv rozhodnutí legitimní církevní autority o nich samých a o jejich sdružení.
Institut a krize otevřená druhým vatikánským koncilem
Všichni jsme si bohužel vědomi toho, že církev právě prochází jednou z bouří předpovězených Bohem, možná tou nejhorší v celé své tisícileté historii. Institut je toho názoru, že původ této krize lze datovat do druhého vatikánského koncilu. Výsledky druhého vatikánského koncilu, týkající se kolegiality biskupů, náboženské svobody, ekumenismu a příslušnosti nekatolíků k mystickému tělu Ježíšovu, vztahu církve k nekřesťanským náboženstvím a zejména k židovství, postavení církve v dnešním světě, atd., jsou v protikladu k dosavadnímu učení církve, mnoha papežů a mnoha ekumenických koncilů. Reforma liturgie, obzvláště obřadu Mše Svaté, a reforma církevního práva jsou škodlivé pro duše, upřednostňují protestantskou herezi a někdy prohlašují za zákonné a správné to, co je naopak z Božího zákona špatné a protizákonné (jako například sjednocení (latinsky: communicatio) s heretiky v posvátných obřadech). Je nemyslitelné, aby tohle vše pocházelo od katolické církve, vedené Duchem Svatým a legitimním nástupcem apoštola Petra, obdařeného charismem neomylnosti. Tváří v tvář krizi, jež nemá v historii obdoby, a do které se nutně zapojili všichni její aktéři schvalující koncilní dokumenty a následné reformy, si Institut uvědomuje, že tyto nové doktríny, jejichž obsah je v rozporu s vírou a s tradicemi, nemůže přijmout, ale že ani nemůže navádět věřící k neposlušnosti legitimní autority církve. Řídíce se proto teologickou tezí zvanou Cassiciacum (podle jména teologického časopisu v němž byla poprvé publikována), se Institut řídí postojem dnes již bohužel zesnulého dominikánského teologa otce M.-L. Guérarda des Lauriers, člena Papežské akademie sv. Tomáše Akvinského, profesora na Papežské lateránské univerzitě a na dominikánské teologické škole Le Saulchoir ve Francii, podle nějž papež Pavel VI. a jeho nástupci přesto, že právoplatně zvolení na papežský stolec, nemají Autoritu papeže. S použitím terminologie scholastiky, podle rozlišení tak jak je objasnil již v 16. století kardinál Gaetano, významný autor anotací díla svatého Tomáše Akvinského, a po něm svatý Roberto Bellarmino, tito papežové jsou „papeži“ materialiter ale ne formaliter, protože nejednajíce pro dobro církve a uče omylům a herezím, nemohou v žádném případě, pokud své chyby neodvolají, od Ježíše obdržet autoritu aby vedli, učili a světili církev.
Činnost Institutu
Vše, čím se odedávna zabývali katoličtí kněží a věřící. Za všechny zmiňme zejména některé činnosti:
* Celebrování Mše Svaté, vynechávajíce jméno papeže v mešním kánonu tak, jak je to stanoveno v rubrikách pro případ uvolněného papežského stolce. Kněží Institutu slouží mši exkluzivně podle Římského misálu, vydaného papežem svatým Piem V. a upraveného papežem svatým Piem X. V současné době je mše celebrovaná ve dvaceti různých lokalitách v Itálii (včetně Říma), v sedmi lokalitách ve Francii, ve dvou lokalitách v Belgii, v Nizozemí, a po jedné lokalitě v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Maďarsku; příležitostně také ve Švédsku, Chorvatsku, Rumunsku a Bulharsku.
* Vzdělávání a výchova nových kněží, prostřednictvím založení kněžského semináře zasvěceného svatému Petru Veronskému se sídlem ve Verrua Savoia (Turín), lokalita Carbignano, kde se zároveň nachází i hlavní sídlo Institutu. Institut má i šest vedlejších sídel: jedno v italském regionu Romagna, dvě ve Francii a po jednom v Belgii, Německu a Maďarsku.
* Duchovní vzdělávání, prostřednictvím predikace Duchovních Cvičení svatého Ignáce z Loyoly a organizace pěší pouti do Osima a Loreta.
* Křesťanská výchova dětí a mládeže, prostřednictvím prázdninových táborů pro chlapce a pro děvčata, po způsobu Eucharistické křížové výpravy, a letní tábory pro katolickou mládež.
* Intelektuální vzdělávání, prostřednictvím publikace trimestrálního časopisu Sodalitium, veřejnosti přístupných konferencí a vydávání knih z iniciativy Kulturního a knižního centra Sodalitium (Centro culturale e librario Sodalitium, loc. Carbignano 36, 10020 Verrua Savoia, Torino, Itálie).
* Dobročinná činnost pro chudé a potřebné, zejména pro mnohočlenné rodiny, díky spolupráci se sdružením Associazione Mater Boni Consilii Onlus. Více informací o tomto charitativním sdružení najdete na stránkách https://www.materboniconsilii.it/